top of page

ראיון בערוץ 2 " אספת הורים "

פחדים ילדים, חרדות אצל ילדים

  • האם ניסתם הכל ושום דבר לא עזר ?

  • האם אתם מרגישים תסכול ?

  •  האם אתם רוצים לטפל בבעיה עכשיו? 

 

אתם לא לבד !

אלפי הורים למדו לחנך ילדים בשיטת אדלר ,קיבלו כלים לפיתרון בעיות התנהגות ילדים.

הורים ,התקשרו עכשיו ,וקבלו שיחת ייעוץ טלפוני חינם!  

054-7417070

מהי חרדה / פחד ?

פחד הינו אחד מהרגשות הלא נעימים הקיימים אצל כל אחד מאיתנו (עצב, כעס, תסכול) .

מנגנון הפחד בגוף נועד לצורך השרדות במצבי סכנה ,  כאשר הגוף מזהה סכנה הוא משפיע  על המערכות הגופניות וייצר זרימת דם לרגליים (ולכן אנחנו חיוורים) כדי שנוכל לרוץ יותר מהר, או קיפאון של הגוף ודופק איטי כדי שנתחבא ונעלם בתוך הנוף. זה מנגנון אשר נועד להציל אותנו. מכל הרגשות הלא נעימים - הוא החשוב ביותר. מי שאין לו פחד לא ישרוד .

לפחד יש מטרה חיובית לצורך השרדות וניתוח מצבים ,לצורך שמירה על עצמנו בעתיד.

כולנו מפחדים . כמבוגרים, למדנו להתמודד עם הפחדים. בעזרת היכולות ונסיון החיים שלנו למדנו להתמודד עם מגוון הרגשות שבנו .

ממה ילדים מפחדים?

לכל גיל יש משימות התפתחותיות שונות והפחדים באותו גיל מתאימים לשלב ההתפתחותי.

עד גיל 7 חודשים: בהלה מרעשים. מגיל 7 חודשים: רתיעה מזרים. גיל שנתיים: פחד מחושך ובעלי חיים. גילאי 3-5: מפלצות ,מכשפות. גילאי 6 ומעלה: פחדים של ילדים בלילה ,פחד מחלומות רעים,חרדה חברתית, פחד מכאבים גופניים  - מזריקות, ביקור אצל רופא  פחד מליפול או להיפצע. לקראת סוף גיל שבע ילדים עשויים להביע פחד מפני המוות שלהם או של הוריהם. כניסה למערכת החינוך עלולה להעלות שוב פחד נטישה. פחדים נוספים יכולים להופיע כתוצאה מדמיון עשיר וחוויה שלילית . שינויים פיזים רגשיים יכולים להוביל לפחדים שונים.,טיפול בפחדים אצל ילדים, תעזור לילד להתמודד.

מה עושים?

לקבל את הפחד ,כחלק חשוב בחיים להתמודדות . אין צורך לגונן , זאת הזדמנות של הילד להתמודד עם מגוון רגשות חשובים לחיים עצמאיים.

להרגע , להתייחס ברצינות , לחבק בזמן הפחד , להיות אמפתים "זה לא נעים לפחד" ,אך לא להזדהות לרחם , לשדר "הכל בסדר " .לגיטמציה – "כולנו מפחדים" .

ביחד למצוא מגוון אפשרויות פעולה להתמודדות תוך כדי שיתוף והתיעצות עם הילד.

כשהתנהגות ילדכם שונה משל סביבתו, כשהוא מגיב בעוצמות שאינן תואמות את המצב, הוא סובל ואתם סובלים. טפלו בילד לפני שיתויג מהסביבה. 

מה לא עושים ?

אפילו אם הם נראים לכם לא הגיוניים , הינם רציניים ביותר עבור הילד. מסיבה זו יש להתייחס אליהם ברצינות וזאת כדי שהילד לא ירגיש, בנוסף לחרדה, גם זלזול או אשמה מצדכם. במקרים רבים, הילד עצמו חש בושה וחוסר אונים בשל פחדיו לכן כה חשוב להיות רגישים לנושא ולהסביר לו כי הפחדים הינם טבעיים לחלוטין.

לעיתים ההורה מעביר מסר שהעולם הוא מקום עוין ולא בטוח, ויש לשים לב לכך בהתנהגות עם הילד. כמו כן חשוב להימנע מכעס/ חוסר סבלנות/לגלוג והקטנה של הפחד ("זה שום דבר").

תגובותיהם של ההורים אינן משפיעות רק על ההתמודדות עם הפחד אלא גם על היווצרות הפחד עצמו. בייחוד בגילאים הצעירים, ילדים תלויים בהוריהם על מנת לפרש אירועים שונים ולהגדיר את רגשותיהם. מסיבה זו, תגובתו של ההורה עלולה אף ליצור פחדים, ולכן יש לשים לב לאופי התגובה ולהסברים המתלווים אליה.

 

איך אני כהורה אתמודד עם הפחד של הילד?

אבחון הבעיה , מה מקור הפחד {התפתחותי , סיבבתי ,תגובה לשינוי } , מה אני עושה כיום , מה מגוון האפשרויות שלי כדי לעזור לילד.

בהדרכת ההורים ,אנו בודקים את התיחסות ההורים כלפי הפחד , מבררים מהן הסיבות הסביבתיות  ,לעיתים התגובה הקיצונית של ההורים מאפשרת לילד לקבל תשומת לב ולכן ייתכן כי ימשיך להשתמש "בפחד" כסיבה לקבלת תשומת לב.

למצוא את הדרך לתמוך, אך לא לגונן, לעזור, אך לא לאפשר הימנעות. תגובה רגישה ומנחמת לחרדה, תוך כדי עידוד ומתן עזרה לילד להתמודדות עם הפחד.

איך פותרים את הבעיה ? 

כל בעיה ניתנת לפיתרון ,לאחר אבחון קצר בהדרכת הורים ממקדים את הסיבה לבעיה , לאחר ניתוח הבעיה מקבלים ההורים כלים לפיתרון הבעיה הספציפית ובעיות לעתיד .

לכל אחד יש את הדרך הייחודית לו לפיתרון בעיות רק בהדרכה אישית ומקצועית אפשר למצוא את הדרך האפקטיבית והמהירה לפיתרון הבעיה  .

חינוך ילדים שיטת אדלר ,הדרכת הורים פרטנית, בוגרת מכון אדלר 

תמונה רקפת בטלויזיה.jpg

מה זה חינוך ילדים בשיטת אדלר?  

שיטת אדלר ,זוהי דרך לחינוך ילדים ,אלפי הורים בארץ לומדים את שיטת אדלר ומקבלים הזדמנות לגדל ילדים בריאים . שיטת אדלר מוכחת בארץ למעלה מ 50 שנה .דרך ממוקדת מטרה אשר משנה כיווני חשיבה 

ובעזרת כלים פשוטים מאפשרת לחנך ילדים שמחים ומאושרים ומשפרת יחסים בין הורים לילדים.

  • אבחון מקצועי ממוקד ויעיל בפגישה אחת בלבד. 

  • תהליך קצר מועד עם תוצאות מוכחות. 

  • שיחת יעוץ טלפוני חינם! 0547417070

לכל מי שמתלבט אם לקבל הדרכת הורים  אצל רקפת, אני ממליצה בחום לא לבזבז רגע אחד נוסף! הקשיים שהיו לי עם הילדים נפתרו בעזרת כלים פשוטים שלמדתי מרקפת ,בזכות היחס האישי, דרך החשיבה שלי השתנתה .סוף סוף ידעתי לפתור בעיות עם הילדים. המשפחה שלי חזרה לחייך . 

חגית . מ

bottom of page